🇺🇸

Very expensive$3,837Cost of Living
A lot $3,128Salary Level
203 Mbps Internet

Restaurants

Meal at an Inexpensive Restaurant
$22
$12
$30
Meal for Two at a Mid-range Restaurant
(3 courses)
$80
$60
$125
McMeal at McDonald's
$12
$10
$15
Domestic Beer (0.5L)
$8
$5
$10
Imported Beer (0.33L bottle)
$4
$4
$11
Cappuccino (regular)
$5
$4
$7
Coca-Cola/Pepsi
(0.33L bottle)
$3
$2
$4
Water (0.33L bottle)
$3
$2
$4

Market Prices

Milk (1L)
$1
$1
$2
Loaf of Fresh Bread (500g)
$4
$2
$6
Rice (1kg)
$4
$2
$11
Eggs (12 pieces)
$4
$2
$7
Cheese (1kg)
$13
$9
$26
Chicken Fillets (1kg)
$15
$7
$29
Beef (1kg)
$19
$9
$35
Apples (1kg)
$5
$2
$11
Bananas (1kg)
$2
$1
$4
Oranges (1kg)
$3
$1
$4
Tomatoes (1kg)
$4
$2
$7
Potatoes (1kg)
$3
$1
$7
Onion (1kg)
$2
$2
$4
Lettuce (1 head)
$2
$1
$3
Water (1.5L)
$2
$1
$3
Bottle of Wine (mid-range)
$6
$6
$20
Local Beer (0.5L)
$2
$2
$3
Imported Beer (0.33L)
$4
$4
$11
Cigarettes (20 pieces)
$11
$9
$13

Transportation

One-way Ticket
(Local Transport)
$0
$0
$0
Monthly Pass (Regular Price)
$0
$0
$0
Taxi Start (Initial Fare)
$10
$5
$10
Taxi Start (Normal Tariff)
$2
$1
$4
Taxi 1-hour Waiting
(Normal Tariff)
$65
$65
$65
Gasoline (1 liter)
$1
$1
$2
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline
(or equivalent new car)
$30K
$27K
$37K
Toyota Corolla Sedan 1.6L 97kW Comfort
(or equivalent new car)
$4K
$4K
$28K

Sports and Recreation

Fitness Club
(Monthly Membership)
$0
$0
$0
Tennis Court Rent
(1 Hour on Weekend)
$0
$0
$0
Cinema
(International Release)
$18
$14
$20

Utilities

Basic Utilities
(85m² Apartment)
$329
$216
$550
Mobile Internet (10 GB+ Data)
$60
$40
$177
Internet
(60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/DSL)
$65
$50
$100

Childcare

Preschool (1 month)
$2K
$1K
$2K
International Primary School
(1 year)
$18K
$15K
$22K

Clothing and Footwear

1 Pair of Jeans
(Levi's 501 or Similar)
$56
$35
$80
1 Summer Dress in a Chain Store
(Zara, H&M, etc.)
$54
$25
$80
1 Pair of Nike Running Shoes
(Mid-range)
$88
$55
$120
1 Pair of Men's Leather Business Shoes
$119
$70
$200