🇺🇸Asheville, United States

Affordable$748Cost of Living
A lot $3,543Salary Level
OvercastWeather9.4°C Weather
69%
Humidity
203 Mbps Internet
218City Rank

Cost of Living

Restaurants

Cappuccino (regular)
$6
$4
$8

Market Prices

Cheese (1kg)
$16
$7
$22
Chicken Fillets (1kg)
$14
$8
$16
Beef (1kg)
$15
$13
$18
Apples (1kg)
$5
$3
$7
Bananas (1kg)
$1
$1
$3
Oranges (1kg)
$4
$2
$11
Tomatoes (1kg)
$5
$2
$7
Potatoes (1kg)
$2
$1
$3
Onion (1kg)
$3
$2
$4
Lettuce (1 head)
$2
$1
$3
Bottle of Wine (mid-range)
$15
$12
$15

Transportation

Taxi Start (Initial Fare)
$5
$3
$5
Gasoline (1 liter)
$1
$1
$1
Toyota Corolla Sedan 1.6L 97kW Comfort
(or equivalent new car)
$25K
$24K
$26K

Sports and Recreation

Fitness Club
(Monthly Membership)
$31
$25
$40
Tennis Court Rent
(1 Hour on Weekend)
$19
$15
$20
Cinema
(International Release)
$13
$10
$16

Utilities

Basic Utilities
(85m² Apartment)
$194
$150
$300
Mobile Internet (10 GB+ Data)
$60
$25
$100
Internet
(60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/DSL)
$106
$95
$150

Childcare

Preschool (1 month)
$2K
$920
$4K
International Primary School
(1 year)
$55K
$15K
$77K

Clothing and Footwear